alci-siva

Alçıpan – Alçısıva Boya

alci-siva

Alçıpan – alçısıva boya, inşaatlarda uygulanan bir bölme uygulamasıdır. Alçıpan, ortası alçı olan, iki yüzünün kartonla kaplandığı, standart ya da özel ebatlarda ve belli ölçülerde üretilen düzgün yüzeyli plakalar olarak tanımlanmaktadır. Bu plakalar, dış duvarları bitirilmiş olan binaların iz kısımlarına, yerden duvara kadar her alanda kullanılabilme özelliğine sahiptir. Alçıpan kullanarak bölme duvar, asma tavan, kuru yer döşemesi ve kuru sıva işlemleri yapılabilmektedir. Alçıpan asma tavanlar. çelik yapı, demirli beton ve ahşap tavan iskeleti altında, elektrik ve su tesisatların kolay bir şekilde döşenebilmesini ve gizlenmesini sağlayan en uygun sistemlerdir. Bu sistemler, yangına karşı dayanıklıdır ve yankıyı önlemektedir. Tavana uygulandığında tavanda var olan ya da yapılması planlanan aydınlatma, seslendirme, yağmurlama ve benzeri tesisatların kapaklarının yeri dikkate alınması gereklidir. Uygulama yapılırken askı çubukları tespit edilen noktalara çelik dübel vida ile sabitlenmelidir. Alçıpan uygulamaları binanın iç kısımlarının bölünmesi için uygulanmaktadır. Hafif olmasından dolayı binaya ekstra bir ağırlık bindirmeyen alçıpanın uygulanması için profesyonel destek alınmalıdır. Hayatı uygulanan sistem, istenilen özelliği vermeyecektir.

Alçıpan – Alçısıva Boya Nasıl Uygulanmalıdır?

Alçıpan – alçısıva boya işlemleri dekoratif olarak da uygulanabilmektedir. Bu işlemler arasında olan alçı sıva da binada bulunan duvar üzerine sıva şeklinde ya da kaba inşaat üzerine uygulanabilmektedir. Uzman kişiler tarafından uygulandığında sorunsuz bin sonuç elde edilebilmektedir. Kolay kolay çatlama yapmayan alçısıva boya uygulaması, duvarların düz bir şekle bürünmesini sağlamaktadır. Özellikle belirli bir kalınlıkta yapılan uygulamaların kesinlikle çatlama yapmadığı bilinmektedir. Peki, alçısıva boya işlemleri nasıl yapılmaktadır? Bu işlemler, inşaatlarda ve yapımı tamamlanmış yapılarda elle ya da makine ile uygulanmaktadır. Elle alçı sıva yapılmasının belirli aşamaları bulunmaktadır. Uygulama sırasında öncelikle can güvenliğinin sağlanması için önlemin alınması, ardından da yapılacak işin gerektirdiği baret, iş kıyafeti gibi özel eşyalar kullanılmalıdır. Uygulama yapılmadan önce özellikle betonun yüzeyinde bulunan çapakların tamamen temizlenmesine dikkat edilmelidir. Alçıpan sıva ve boya yapılacak yüzeylerde bulunan tozların ve uygulamanın tutunmasını önleye maddelerin fırça kullanarak özenli bir şekilde temizlenmesi son derece önemlidir. Kuru ve sıcak olan yüzeylerin uygulama öncesinde mutlaka ıslatılması tavsiye edilmektedir. Alçı sıva ve boyanın tutunmasını artırması için pürüzsüz yüzeylerin yeteri kadar pürüzlendirilmesi gereklidir. Bunun için keser yardımı ile çentikleme yapılabilir ya da çimento, su ve kumdan hazırlanan bir karışık serpme yöntemiyle uygulama yüzeyine atılabilmektedir. Alçı sıva ve boya yapılacak duvar yüzeyinde bulunan çatlaklar ve delikler mutlaka onarılmalıdır. Farklı malzemelerin birleşim yerlerinde çatlama riskinin bulunduğu bilinmelidir. Bu riski ortadan kaldırmak için 30 santimetre genişliğinde olan sıva filesi, birleşim yerini ortalayacak şekilde sıva harcı üzerine uygulaması önem taşımaktadır. Hazırlanan sıva harcı ıspatula yardımı ile duvar yüzeyine uygulanması önemlidir.

Alçıpan – alçısıva boya işlemleri uygulanırken mutlaka titiz bir işçilikle yapılmalıdır. İşlem yapılmadan önce mutlaka detaylı bir araştırma yapılması gerektiği belirtilmektedir. Kurumsal firmalardan destek alındığında uygulamanın çok daha güvenli bir şekilde yapılacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Hem alçıpan uygulaması, hem de alçısıva boya uygulamasının kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesi için profesyonel hizmet alınması önemlidir. Hizmet alınmadan önce başvuru yapılması planlanan firmanın referanslarının çok iyi araştırılması, alınacak hizmetin sağlıklı olması açısından önemlidir. Bu işlemlerde yüzeylerin pürüzsüz olmasının yanı sıra ısı yalıtımının olması ve ses yankısının kesilmesi de gereklidir. Uygulamanın bu şekilde gerçekleştirilebilmesinin tek yolu da profesyonel destek almaktır. Alçıpan ve alçısıva boya işlemlerinin son derece kaliteli olarak yapılması, uygulamanın uzun ömürlü olmasını da sağlamaktadır.